БГ футбол в Европа

Със снощната победа на Левски с 1:0 над Лацио в Рим приключи тазгодишното участие на българските тимове в европейските клубни турнири. Въпреки че за първи път от три години България имаше отбори в груповата фаза на турнирите, поредицата от загуби, която записаха и Левски, и ЦСКА, ще остави по-скоро лоши спомени от сезон 2009/10.

Шампионът Левски започна с големи надежди четвъртото си поредно участие в квалификациите за Шампионската лига. След отстраняването на андорския Сант Жулия и азербайджанския ФК Баку обаче започна ходенето по мъките на "сините". Първо бяха двете поредни загуби от унгарския шампион Дебрецен, а след това и петте поредни в груповата фаза на Лига Европа. Все пак играчите на Левски завършиха достойно сезона с престижен успех на митичния "Стадио Олимпико", което е първа победа за български тим на италианска земя.

Отборът на ЦСКА пък започна с по-малки претенции, отстранявайки трудно северноирландския Дери Сити с общ резултат 2:1. Апетитът на "червените" обаче дойде след историческия мач с Динамо в Москва. След 0:0 в София, българския вицешампион спечели с 2:1 в руската столица, с което стана първият наш отбор, "превзел" Москва. Хиксът с Фулъм в груповата фаза на турнира пък оформи рекордната за България серия от 10 поредни мача без загуба в Европа. Следващите пет поражения на тима в компанията на Фулъм, Рома и Базел обаче се превърнаха в най-черната поредица в "червената" история.

Представянето на Черно море пък ще се запомни най-вече с срещите с холандския гранд ПСВ Айндховен, като и двете бяха загубени с по 0:1. Особено драматичен бе двубоят на холандска земя, който "моряците" загубиха с гол в 93-ата минута. Преди това варненци отстраниха с лекота молдовския Искра Стал.

Най-неприятни спомени от тазгодишната еврокампания безспорно ще останат за носителя на Купата на България Литекс. Ловчанлии започнаха участието си непосредствено преди груповата фаза на Лига Европа и имаха за съперник беларуския БАТЕ. Воденият от Станимир Стоилов български представител спечели гостуването си с 1:0. Реваншът обаче беше кошмарен за "оранжевите" -0:1 за гостите с гол в 86-ата минута и още 3 безответни попадения в продълженията за крайното 0:4.