Хамилтън спечели дъждовната драма

Пилотът на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън спечели категорично мокрото състезание за Гран при на Белгия, 13-ти кръг от световния шампионат на Формула 1. Втори на пистата "Спа" финишира Марк Уебър с Ред Бул, който изостана на 1.5 секунди. Така първите двама от днес дръпнаха с още точки във временното класиране, след като Фетел и Алонсо се провалиха. Трети остана Роберт Кубица с Рено, пред Фелипе Маса от Ферари, а топ пет допълни Адриан Сутил (Форс Индия).

Фетел направи ужасно състезание, след като извади от борбата Дженсън Бътън и бе наказан. Алонсо пък се провали още в началото с грешен избор на гуми, а после и катастрофира в дъжда. Надпреварата бе доста драматична със серия от инциденти на мократа писта, а на два пъти излиза и кола за сигурност.

Хамилтън направи фантастичен старт на влажната писта и успя да се изстреля начело на колоната. Люис не даде шанс на съперниците си от старта до финала, като само излизането на колата за сигурност помогна на преследвачите му да го настигнат, но без шанс за атака. Стартиралият от първа позиция Марк Уебър не успя да потегли по най-добрия начин и се свлече до шестото място след първи завой.

В 35-ата обиколка дъждът започна да се засилва и изненада Хамилтън. Британецът не взе правилно решение и пропусна влизането в бокса. Последва тежка обиколка, в която британецът изпусна контрол над болида и излетя в зоната за сигурност. Люис все пак се отърва невредим и успя да излезе от чакъла и веднага след това смени сликовете с интермедия. Примера му последваха и вторият Кубица, и Уебър, който се движеше вече трети. В бокса обаче двамата размениха позициите си заради грешка на поляка, който със сухите гуми не успя да спре по най-добрия начин в бокса и загуби ценно време.

Хамилтън е лидер в класирането шест старта преди края на сезона със 182 точки, пред Уебър със 172. Фетел е трети със 151 точки, пред Бътън със 147 и Алонсо със 141 точки. Следващата надпревара от календара е Гран при на Италия на 12-ти септември на пистата "Монца".