България - Испания - 3:1

Волейболистите от националния отбор на България са на крачка от класиране за полуфиналите на световното първенство в Италия. Възпитаниците на Силвано Пранди надиграха много трудно европейския шампион от 2007 година Испания с 3:1 (25:21, 27:25, 26:28, 25:18) в първия мач от Група "Q" на третата фаза, в която е и силния тим на Куба, игран тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Нелсън Мандела" във Флоренция.

След равностойно начало България поведе със 7:5 след блок-аут на Тодор Алексиев и блокада на Виктор Йосифов, но веднага последва изравняване при 7:7 след атака на Мануел Севияно и аут на Матей Казийски. Техническата пауза дойде при минимално предимство за българите - 8:7 след успешна атака на Казийски.

Постепенно испанците обърнаха до 11:10 след атака пайп на Севияно, след което в игра се появи Цветан Соколов на мястото на капитана Владо Николов. След това българските "лъвове" си върнаха преднината при 13:11 след атака през центъра на Николай Николов, аут на Иван Перес и контра на Алексиев, но веднага последва ново равенство при 14:14 след блокада на Серхио Нода срещу Цецо Соколов и ас на Иван Перес. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за момчетата на Силвано Пранди след мощен блок-аут на Соколов. Разликата набъбна до 18:15 след грешка на Перес и атака на Казийски, което накара легендарният аржентински треньор на "Ла Фурия Еспаньола" Хулио Веласко да вземе тайм-аут. Това не помогна и България увеличи преднината си до 20:15 след блокада на разпределителя Андрей Жеков и поредна грешка на Иван Перес. Българските момчетата продължи спокойно и спечелиха гейма с 25:21 след сервис в аут на Перес.

И втората част тръгна отлично за България, която поведе с 5:2 след две добри отигравания на Цецо Соколов и тайм-аут за Испания и Хулип Веласко. Въпреки това, техническата пауза дойде при 8:4 след мощен пайп на Матей Казийски. След това последваха страхотни блокади на Андрей Жеков и Виктор Йосифов след шести пореден сервис на Соколов - 10:4 и второ прекъсване за испанците. Постепенно иберийците стопиха разликата до 15:13 след грешка в атака на Тодор Алексиев последвана от колективна грешка на българите, което принуди Силвано Пранди да вземе тайм-аут.

Това не помогна и Испания изравни при 15:15 след блокада на испанския капитан Хулиан Гарсия-Торес срещу Цецо Соколов и успешна атака на Серхио Нода, след което дори поведе с 16:15 след ас на Хорхе Ернандес. Разликата леко се увеличи при 18:16 след блокада на Нода срещу Соколов, след което на полето се върна Владо Николов. Постепенно България успя да изравни при 22:22 след грешка от сервис на влезлия като резерва Франсиско Родригес и страхотна блокада на Тодор Алексиев срещу Иван Перес. Двата отбора се "захапаха" до 25:25, след което българските "лъвове" съумяха да спечелят гейма трудно с 27:25 след атака в аут на Иван Перес и блокада на Виктор Йосифов.

За разлика от първите два гейма в началото на третия Испания дръпна с 4:1 след грешка на Матей Казийски и аут на Тодор Алексиев. Въпреки усилията на българите, техническата пауза дойде при 8:6 за възпитаниците на Хулио Веласко след блок-аут на Серхио Нода. Българските момчета намалиха при 11:10 след мощна атака на Матей Казийски и аут на Мануел Севияно, а след това дори изравнят при 13:13 след единична блокада на Виктор Йосифов срещу Хулиан Гарсия-Торес.

Второто техническо прекъсване дойде при минимална преднина за "Ла Фурия Еспаньола" - 16:15 след грешка от сервис на Владо Николов. Двата отбора продължиха отново равностойно, но все пак Испания увеличи преднината си при 23:21 след две атаки на влезлия като резерва Густаво Сауседо и тайм-аут за Силвано Пранди. Това даде резултат и България изравни при 23:23 след нова блокада на Виктор Йосифов и успешна атака на Тодор Алексиев. За пореден път двата отбора се "захапаха" в резултата до 26:26, но в крайна сметка испанците спечелиха драматично гейма с 28:26 след две атаки на Мануел Севияно и три спасени мачбола.

Четвъртата част тръгна с 2:0 за България след мощни атаки на Владо Николов и Матей Казийски, но веднага последва равенство при 3:3 след две атаки на Густаво Сауседо. Българите отново поведоха в резултата при 6:3 след нови две атаки и блокада на Казийски, което накара Хулио Веласко да вземе тайм-аут. Това не даде ефект и прекъсването дойде при 8:4 за българските "лъвове" след аут на Серхио Нода. Разликата набъбна до 11:5 след блок-аут на Тодор Алексиев и блокада на Владо Николов.

Независимо от тайм-аут, който взе Хулио Веласко, преднината нарасна до 15:7 след аут през центъра на Хорхе Фернандес и мощна атака на Владо Николов, а прекъсването дойде при 16:8 след сервис в аут на Мануел Севияно. Последваха блокада на разпределителя Андрей Жеков, блок-аут на Матей Казийски и контра на Ники Николов и 19:8. Българите заиграха спокойно и запазиха преднината при 23:13, след което без проблеми спечелиха гейма с 25:18 след поредна атака на Тодор Алексиев, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за българския отбор бе Тодор Алексиев с 18 точки (2 блока, 50% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане), а звездата Матей Казийски добави 17 точки (1 ас, 48% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане) за успеха. За Испания Серхио Нода завърши също със 17 точки (4 блока и 42% ефективност в атака), които се оказаха недостатъчни. По този начин България си осигури поне участие в разпределението на местата от 5-то до 8-мо, но от друга страна се доближи до участие на полуфинали. Утре момчетата на Силвано Пранди почиват, а Испания играе с Куба от 22:00 часа българско време. При втора загуба на испанците, те ще останат последни в групата и ще играят за 9-12-то място. Срещата между България и Куба пък е в сряда (6 октомври) също от 22:00 часа българско време.