Барбатов и петте му гола

Петте гола на Димитър Бербатов във вратата на Блекбърн отново накараха футболния свят да заговори с уважение за българина и да се преклони пред безспорния му талант. Постижението на родения в Благоевград нападател го нареди рамо до рамо с три от големите звезди в историята на Висшата лига - Анди Коул, Алън Шиърър и Джърмейн Дефоу, които са единствените други играчи, съумявали да вкарат пет гола в един мач. Колегите от Sportal.bg се постараха да сравнят по няколко критерия върховите постижения на квартета.

Пръв пет пъти във Висшата лига се разписва Анди Коул. Бившият голмайстор на Манчестър Юнайтед прави това на 4 март 1995 година при разгрома с 9:0 над Ипсуич. Коул открива сметката си в двубоя с попадение за 2:0 в 15-ата минута и оформя крайния резултат в 87-ата. Петте му гола са отбелязани за 68 минути - точно колкото бяха нужни и на Бербатов срещу Блекбърн. На 19 септември 1999 година легендата на Нюкасъл Шиърър нанизва пет от головете за внушителния успех над Шефийлд Уензди с 8:0, като му трябват 54 минути. Най-бърз обаче е Дефоу. През миналия сезон нападателят на Тотнъм опъна пет пъти мрежата на Уигън само за едно полувреме, и по-точно за 36 минути. "Шпорите" спечелиха мача с 9:1.

Шиърър леко отстъпва на конкурентите си в друг компонент. Два от неговите голове са отбелязани от дузпи, докато Бербатов, Анди Коул и Дефоу реализират всичките си попадения от игрови ситуации.

Ако трябва да отбележим предимството на Бербатов, то е в съотношението между неговите голове и общия брой попадения в мача. Българинът стана автор на пет от седемте точни удара за "червените дяволи". За сравнение - при рекорда на Шиърър Нюкасъл вкарва 8 пъти на "кукумявките", а Ипсуич и Уигън отнасят по 9 гола съответно от Юнайтед и Тотнъм.

Може би най-важен в случая обаче е друг показател, който трябва да ни накара да се чувстваме още по-горди. Коул, Шиърър и Дефоу са англичани, а Бербатов е първият чужденец, който успя да забие пет гола в един мач от Висшата лига. През годините по английските терени своя отпечатък оставиха невероятни футболисти като Ерик Кантона, Тиери Анри, Денис Бергкамп, Рууд ван Нистелрой, Дидие Дрогба и Никола Анелка. Всеки от тях е доказвал многократно голмайсторските си умения, но никой не успя да стори това, което в събота вечерта направи Бербатов.