Лейкърс изравниха на Селтикс - 3:3 във финалите!

Лос Анджелис Лейкърс сгази Бостън Селтикс с 89:67 в мач номер 6 от финалите в НБА, като по този начин изравни серията до 3-3 успеха. Пред своите невероятни фенове в "Стейпълс Сентър" в Ел Ей актуалният шампион бе безапелационен във всеки един компонент от играта спрямо своя съперник и доведе нещата до решаващ мач номер 7, който ще се играе отново в Калифорния. Страхотен двубой за домакините изиграха лидерът Коби Брайънт и мощното крило Пау Гасол. За разлика от предишните два мача в Бостън те бяха дейно подпомагани от Рон Артест, Шенън Браун и Ламар Одъм. Тимът на Фил Джексън е с домакинско предимство и има шанс да спечели 16-а титла в своята история в четвъртък срещу петък българко време отново в "Стейпълс Сентър".

Съставът на Бостън също е със сериозен шанс да се сдобие с 18-и трофей "Лари О`Брайън" в своята знаменита история. Независимо че Селтикс бяха неузнаваемо слаби тази вечер, тимът на Док Ривърс има два дни на разположение да се възстанови и да излезе пределно мобилизиран, за да стигне до победата в предстоящия мач на годината в НБА. Двата тима ще играят седма среща във финална серия за общо 5-и път в рамките на своето легендарно съперничество. Седмият мач в директен сблъсък за титлата пък е сериозна рядкост за последните 20 години, като това се е слувало едва два пъти преди тазгодишните сблъсъци между Лейкърс и Селтикс.

Коби Брайънт регистрира "дабъл-дабъл" от 26 точки, 11 борби, 4 отнети топки и 3 асистенции, Пау Гасол бе на крачка от "трипъл-дабъл", отличавайки се със 17 точки, 13 борби и 9 асистенции, а Рон Артест добави 15 точки за успеха на Лейкърс.

Рей Алън бе най-резултатен за "Келтите" с 19 точки, Пол Пиърс вкара 13, а Кевин Гарнет завърши с 12 при поражението на Бостън.

Двубоят започна равностойно, като двата тима заложиха на агресивна защита от самото начало. След първите 6 минути домакините обаче имаха предимство за 18:12 след силни изяви на Пау Гасол и Коби Брайънт. Играчите на Лейкърс полагаха доста усилия в отбрана, но същевременно традиционно точния мерник на "Келтите" на няколко пъти изневери при отворени стрелби на Пол Пиърс и Ражон Рондо. Тройка на Коби Брайънт, 4:47 направи резултата 21:14, като калифорнийците вече бяха вкарали 8 от своите 8 изстрела от средно разстояние. Наставникът на Бостън Селтикс Док Ривърс заложи на Рашийд Уолъс на мястото на неубедителния Кендрик Пъркинс, но това не помогна особено и след тройка на Рон Артест, по малко от 3 минути преди сирената, домакините поведоха с 10 точки за 26:16.

Двубоят продължи да се развива на висока скорост до края на първата четвърт, а след чудесна атака отляво на Пау Гасол оформи крайния резултат за 28:18 след 12 минути игра.

Втората четвърт започна с кош на Саша Вуячич за 30:18, но Рей Алън веднага върна две точки за Бостън. Лейкърс продължи да води с 12 за 32:20 след първите три минути,  демонстрирайки отлична защита, която напълно неутрализира нападението на гостите. Много добро включване през втората част направи Ламар Одъм и след негови два наказателни удари калифорнийците поведоха с 34:20, 9 минути преди края на полувремето. Домакините, които бяха изправени до стената в тази среща, продължиха да бъдат по-енергичния отбор на терена в "Стейпълс Сентър" и отлични акции на Джордан Фармър и Пау Гасол направиха резултата 40:23 в тяхна полза. Съставът на Селтикс изглеждаше като стъписан пред агресивния баскетбол, налаган от "Коби и компания", като играчите на Док Ривърс представляваше нещо доста по-различно от това, което бяхме свикнали да виждаме в предишните два мача, спечелени в "TD Garden". Тройка на Вуячич и забивка на Фармър изведоха Лейкърс напред с 20 точки напред за 45:25 и то при първото сядане на пейката на лидера на тима Коби Брайънт. Впоследствие Фил Джексън взе таймаут и след него домакините излязоха с 22 точки напред за 49:27, което  е и най-голямата разлика в мач в цялата серия до момента. Оставаха близо три минути, в които и двата тима направиха непростими пропуски, като най-изразителните бяха двата опита за забивка от чисти позиции съответно на Кевин Гарнет и Ражон Рондо. От своя страна гардът на Лейкърс Дерек Фишър си изпроси трето лично нарушение, но независимо от това след 24 минути игра тимът от Лос Анджелис водеше с 51:31.

Ражон Рондо поведе Селтикс в началото на третата четвърт, реализирайки за 51:33. Бостън държеше повече топката в първите две минути, но отборът на Док Ривърс допусна на три пъти да вкара при чисти положения. Кош на Пау Гасол, 8:29 минути преди края, отново възстанови разликата на 20 точки за 55:35, но последва тройка на Пол Пиърс за 38:55. Селтикс започна значително по-добре в защита второто полувреме, но 17-кратните шампиони имаха отново сериозен проблем с Коби Брайънт. Под виковете "MVP, MVP" на феновете в "Стейпълс Сентър" гардът възстанови аванса от 20 точки след кош и фаул, а впоследствие след прекрасна асистенция към Шенън Браун резултатът стана 60:40 в полза на домакините. Кош в последната секунда на атаката на Рей Алън намали на 47:64, 4 минути преди сирената. Двубоят продължи да се развива кош за кош, но „Езерняците" съумяваха да запазят сериозния си аванс, благодарение добрата игра на Коби Брайънт и Пау Гасол. Испанецът се справи напълно с опеката на Глен Дейвис и Кевин Гарнет, като същевременно играчите от гардовата линия на домакините демонстрираха, че освен добре в защита, могат да бъдат много опасни и във фаза нападение. Тройка на Вуячич, 1:07 минути преди края на частта изведе Лейкърс напред за 73:51, а нови три точки, този път на Рон Артест, оформиха крайния резултат за 76:51 преди старта на решаващата за изхода на среща четвърта част.

В нея отборът на Фил Джексън започна доста спокойно и увеличи аванса на 27 точки за 78:51. Тимът на Бостън не се отказа да атакува, но домакините продължиха със силната си защита и не дадоха никакъв шанс на съперника, който не спря да прави грешки в нападение. След напускането на Ражон Рондо резервният плеймейкър Нейт Робинсън бе по-активен за "Келтите", но неговите усилия стигнаха единствено за намаляване дефицита на 24 точки. Състезателите на Бостън продължиха да пропускат по-голямата част от своите възможности за лесни кошове, но след техническо нарушение срещу Коби Брайънт, свалиха разликата на 21 точки за 80:59, 6:31 минути преди края на двубоя. До финалната сирена срещата се доиграваше, като Лейкърс успяха да задържат комфортната преднина и заслужено спечелиха с крайното 89:67.