ЦСКА надви Кан с 3:2

Шампионите на България от ЦСКА изстрадаха първата си победа в Група А на Шампионската лига, след като победиха драматично вицешампиона на Франция Кан с 3:2 (21:25, 25:17, 27:25, 18:25, 15:6) пред празни трибуни в зала „Арена Самоков".

Победата даде 2 точки на ЦСКА и шанс да продължи да се бори за второто място в Група А, което дава право за понататъшно участие в Шампионската лига.

Кубинецът Ясер Портуондо започна мача колебливо, но от втория гейма заигра на много високо ниво в атака и записа 28 точки за победата. Много силно играха разпределителя Николай Иванов и опитния център Евгени Иванов - Пушката, който реализира 15 точки.

Волейболистите на ЦСКА започнаха добре мача и набързо поведоха с 3:1 след атака на Ивайло Стефанов. Атака през центъра на Стоян Самунев доведе резултата до 5:3. Тройна блокада на ЦСКА направи 7:5, а първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за „червените". ЦСКА дръпна с 3 точки след хубава атака от втора линия на Ивайло Стефанов - 12:9. Две груби грешки на Ясер Пордуондо върнаха равенството при 12:12. Кубинецът леко се реваншира, като отигра атаката за 13:12. Двоен блок изграден от Евгени Иванов и Ивайло Стефанов и ЦСКА поведе с 15:13. Атака на Пушката донесе аванс от 1 точка за „червените" при второто техническо прекъсване. Отново Евгени Иванов постигна следващата точка за ЦСКА с единична блокада 17:15. Нова атака на Пушката и 18:16. Ясер Портуондо направи 19:17 с атака по правата. Тук последваха 3 поредни точки за французите последната, от която след груба грешка в посрещането на Ясер Портуондо - 19:20. Тук Александър Попов веднага взе прекъсване за ЦСКА, но то не даде желания резултат и Кан поведе с 22:20. Последва ново прекъсване за ЦСКА, но и то не помогна с нищо и гостите от Франция лесно затвориха първата част с 25:21 след двойна блокада срещу атака на Ивайло Стефанов.

ЦСКА поведе и в началото на втората част с 4:2 след сервис в мрежата на Мориен Моро. Разликата нарасна до 3 точки при 5:2 и 6:3 след атака на Ясер Портуондо. Последваха 3 поредни точки за Кан и 6:6. Атака на Стоян Самунев в центъра даде преднина на ЦСКА от точка - 8:7. Мощна атака на Ясер Портуондо от втора линия и „червените" дръпнаха с 3 точки - 10:7. Разликата се запази при 13:10 след страхотна атака на Ивайло Стефанов от зона 6 от втора линия. Филип Мейо по диагонала направи 15:11. Аут от сервис на Кевин Льо Ру запази разликата от 4 точки за ЦСКА при второто техническо прекъсване 16:12. Ас на Стояна Самунев направи резултата 19:13 за ЦСКА. Атака на Ивайло Стефанов доведе преднината на „червените" до 21:15. Перфектна атака по диагонала на Ясер Портуондо - 22:15. Това принуди наставника на Кан Лоран Тиле да вземе прекъсване. То спря за момент устрема на волейболистите на ЦСКА, но сама за кратко. Мощна атака на Ясер Портуондо и ЦСКА спечели втория гейм с 25:17 и изравни резултата до 1:1 гейма.

Още в началото на 3-ия гейм основния разпределител на Кан Тоафа Таканико не се появи в игра заради получена контузия във втория гейм. Той бе заменен от белгийския национал Ив Круние. Кан поведе от самото начало на 3-ата част с 4:2. ЦСКА изравни при 4:4 след страхотно спасяване на Теодор Салпаров в защита и технично отиграване на Ивайло Стефанов. Блок на Стоян Самунев срещу Пабло Бенголеа и домакините поведоха с 5:4. 3 поредни страхотни спасявани на Теди Салпаров в защита, след които либерото ни вдигна на Ясер Портуондо, а кубинецът закова топката в полета на Кан - 6:4. Отново Ясер Портуондо завърши атака на ЦСКА за 8:5. Филип Мейо завърши атаката си за 10:7. Последваха две поредни комбинации като за учебник организирани от Николай Иванов и завършени по блестящ начин с остра атака в център на Евгени Иванов - 11:8 и 12:8. Нова атака в центъра на Пушката и 14:9.

ЦСКА взе аванс от 4 точки при второто техническо прекъсване 16:12. Два поредни аута на камерунската резерва на Кан Давид Фюжуу и 18:14 за ЦСКА. Последва ас на Ясер Портуондо и 19:14. Тук Лорана Тиле поиска прекъсване за Кан. След него Портуондо заби втори пореден ас - 20:14. Ас на Кевин Льо Ру намали разликата до 18:21. Това накара Сашо Попов да вземе прекъсване за ЦСКА. Две поредни точки реализирани от Давид Фюжуу и Кан намали резултата до 22:23. Второто прекъсване на ЦСКА не спря устрема на Кан - 23:23. Юсеф Кроу дори изведе Кан до гейм-бол при 24:23. Ясер Портуондо спаси първия гейм-бол за 24:24, но грешен сервис на Евгени Иванов дадоха нов шанс на Кан - 25:24 за французите. Филип Мейо изравни за 25:25. Аут в атака на Юсеф Кроу и аут от атака на Давид Фюжуу донесе успеха на ЦСКА в 3-ата част с 27:25.

ЦСКА поведе в началото на 4-ия гейм с 4:2 след атака на Евгени Иванов - Пушката. Французите успяха да изравнят при 5:5. Волейболистите на Кан поведоха с 2 точки при първото техническо прекъсване 8:6. Жерал Арди-Десурс направи 10:8. Гостите дръпнаха с 3 точки при 11:8 и тук Сашо Попов взе прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при 4 точки преднина на Кан - 16:12. Аванса на французите нарасна на 5 точки 19:14. Тук Сашо Попов отписа гейма и даде почивка на част от титулярите си. Давид Фюжуу доведе резултата до 21:16. Сервис в мрежата на резервата Валтерс Рама и Кан спечели 4-ата част с 25:18.

ЦСКА поведе в началото на решителния тай-брек с 4:2 след ас на Пушката. Атака на Теодор Тодоров и „червените" поведоха с 5:3. Портуондо направи 6:3, а аут на Юсеф Кроу доведе до 7:3. Тук Лоран Тиле взе прекъсване за Кан. В следващото разиграване неразбирателство в състава на Кан и Ив Круние изпрати топката в мрежата - 8:3. ЦСКА дръпна с 10:4 след троен блок и не организиране на атака от Кан след силен сервис на Ясер Портуондо. Бърза атака в центъра на Евгени Иванов - Пушката и 12:6. Ас на фантастичния в този мач Николай Иванов направи 13:16. ЦСКА стигна до победа в тай-брека и с 15:6 и в мача с 3:2 гейма след две поредни блокади на Евгени Иванов - Пушката.

ЦСКА - КАН 3:2 (21:25, 25:17, 27:25, 18:25, 15:6)
ЦСКА: Николай Иванов 2 (1 ас), Филип Мейо 17 (1 ас, 4 блока, 39 % ефективност в атака), Ясер Портуондо 28 (66% ефективност в атака, 13% перфектно и 33% позитивно посрещане), Ивайло Стефанов 12 (2 аса, 3 блока, 71% ефективност в атака, 53% перфектно и 75% позитивно посрещане), Евгени Иванов 15 (2 аса, 3 блока, 45 % ефективност в атака), Стоян Самунев 7 (2 аса, 2 блока, 33% ефективност в атака) - Теодор Салпаров-либеро - 50% перфектно и 60% позитивно посрещане (Теодор Тодоров 4 (1 ас), Антон Василиев, Светозар Иванов, Георги Манчев 1, Валтерс Рама)
Старши-треньор: Александър Попов
КАН: Тоафа Таканико, Мариен Моро 16, Жерал Арди-Десурс 8, Кевин Льо Ру 8, Юсеф Кроу 7, Никълъс Кънди 18 - Паскал Рагонде-либеро (Ив Круние 2, Давид Фюжуу 13, Пабло Бенголеа 1)
Старши-треньор: Лоран Тиле.