Какво трябва да знаеш

Винаги сме казвали, че телевизията не е нашата най-голяма страст. Това не означава, че не притежаваме няколко екрана, които използваме за различни цели. Телевизорите продължават да изумяват човек с разнообразие от екстри. Има много хора, които ги използват като екрани за компютъра, конзолата или Blu-Ray плеъра. Какво трябва да знаеш, когато си купуваш нещо подобно? Споделяме опита, за да сме сигурни, че ще вземеш най-доброто!
1. Размерът
Най-често е правопропорционален на цената на телевизора. Колкото по-голям е екранът, толкова по-висока става цената. Има една малка разлика. Някои компании определят размера на телевизора с рамката, т.е. можеш да си купиш 42-инчов телевизор, който да е 40 или 38 инча. Винаги можеш да си вземеш един метър за проверка.
2. Резолюцията
Да започнем с това, че Full HD е с резолюция 1920х1080. HD Ready е с малко по-ниска резолюция (720). Ако включиш източник, който идва с Full HD е възможно да не получиш максималното качество и пълната красота от Формула 1. Тази екстра най-често повишава цената, но това не е толкова фатално, ако искаш да изпиташ пълното удобство на високата резолюция. При по-малките телевизори може да се примириш с HD Ready, защото трудно ще откриеш разликата.
3. OLED или LCD
Казусите са многобройни, но в резюме изглеждат така:
LCD телевизорите имат по-дълъг живот, за разлика от OLED!
LCD-тата идват с по-ниско време за реакция, което понякога може да бъде осезаемо за зрителя, а това води до главоболия и други зрителни проблеми. Същите не се срещат при OLED.
OLED телевизорите имат по-добър ъгъл на виждане и няма да променят цветовата си гама, както се случваше при много други LCD-та.
Черният цвят е специална разработка при OLED екраните. Има много малко LCD телевизори, които можеха да се справят с този казус. Това не е толкова фатално, защото трябва да си много претенциозен на тази тема, за да ти направи впечатление.
Качеството на картината е по-добро при OLED телевизорите. Просто трябва да ги сравниш, за да видиш разликата!
По-икономичните и "зелени" телевизори са OLED!
Въпреки всички плюсове на OLED телевизорите има един основен проблем - те имат по-висока статистика на дефектирали матрици. LCD-тата имат по-дълъг живот и по-малка вероятност за изгорели пиксели. Предполагаме, че новите разработки на OLED няма да имат този проблем.
LCD екраните могат да абсорбират светлината и да не развалят качеството на картината, докато OLED отразяват светлината.
Известни срещу неизвестни марки
Тук идва един от много сериозните избори. Дали можеш да рискуваш с нещо, което никога не си чувал? Факт е, че половината от производителите изнесоха своето производство в Китай и вече нямаш представа за качеството на уредите, които купуваш. Не вярвай на промоциите, когато ги видиш в магазина. Провери защо този телевизор или монитор се продава толкова евтино, а още по-добре е да потърсиш информация или ревю в интернет. Причината за това е, че много често получаваш продукт, който може да има проблеми в софтуера или хардуера. През последните години се оказа, че Samsung са на върха с постоянните си и доста успешни иновации в тази сфера.
3D
Все повече телевизори идват с тази екстра. Има два вида 3D: активно и пасивно. Активното ще дойде с очила, които тежат един тон, но ще доставят по-добро качество на зрителя и по-детайлна картина. Очилата ще са по-скъпи, но и ще си заслужават. Ако не си чак толкова голям ценител, тогава обърни внимание на по-евтиния и удобен вариант. Пасивното 3D ще ти позволи да вземеш по-евтини и по-леки очила от полароид. За жалост ще е по-неудобно за хората, които гледат от различна гледна точка. Това е причината за централно позиционирането очила срещу екрана в големите магазини.
Hz
Числата пред този символ показват броят на промяната на една картина в секунда. Стандартните LCD-та идват с 60 Hz, а по-новите модели може да разгърнат своя спектър до 960Hz. Високата цифра означава, че ще имаш по-малък шанс за гледане на размазана картина. Обърни внимание и на това!
Интернет
Това е опция, която навлиза все по-често в света на телевизионните екрани. Можеш да си пускаш клипове от youtube или да поръчаш филм от доставчика. Идеята е готина, но все още не сме видели приложение в България. Има доставчици, които предлагат гледане на филми, но това е екстра, която идва през кабелния оператор и няма нищо общо с интернет връзката. Има два вида от тези телевизори: такива, които са готови за използване на интернет и други, за които ще трябва да платиш около 100-на лева, за да включиш wireless adapter в тях. Тъпо, но факт!
Буксите
Задължително трябва да провериш за повече от тези. Има много и най-различни връзки, които се крият зад телевизора, но ти препоръчваме да търсиш телевизор с поне два HDMI входа и няколко S-line входа (бел.ред: редакцията е от Лазар Томов). Причината е, че повечето устройства идват с HDMI, който предава картина и звук! Всички останали букси се използват за по-стари приемници като видео или DVD!
Какво друго ще ти е необходимо?
Излизаш от магазина и отиваш към дома, за да окачиш животното на стената и да гледаш Шампионска лига, но преди това ще трябва да направиш още няколко инвестиции. Потърси си стойка за стената, ако нямаш секция. Не е задължително да взимаш най-скъпите, но ти препоръчваме да обърнеш внимание на тези, които може да се местят. Ще ти бъдат необходими и кабели за PS3-ката, Blu-Ray плеъра и PC-то. Не се подлъгвай по цената, защото много често няма да откриеш разлика между скъпите и евтините кабели. Довери се на китайския народ, но обърни внимание на сертификатите върху кабела. Препоръчваме да е "100% тестван".
Tyler Durden от 05 септември 2012 | 16:28
леле....като не разбирате - недейте да пишете глупости!