Военното наследство

Знаеш, че насилието е вродено във всеки човек. Не можем да живеем без него. Дори и в най-миролюбивата страна ще откриеш един човек, който обича постоянно да влиза в конфликти, за да получи мечтаната физическа саморазправа. Нещата загрубяват сериозно, когато в играта започнат да се включват и повече хора. В такива моменти стигаме до онзи социален феномен - войната! В края на 2012 година има само една индустрия, която не се оплаква от загуби, рецесия и други икономически фактори. Това са оръжейните производители. Живеем в свят, в който можеш да си купиш AK-47 от завода за 600-700 лева, а с демократични страни като САЩ ще има още много работа за хората. Виж какво изобретиха хората от Първата Световна Война и продължават да го използват и до днес.
1. Танк
Окопната война е доста неприятно събитие, което винаги остава в застой. Представи си километрични окопи с хора, които се дебнат. Една грешка може да бъде фатална, но сраженията остават без динамика, а това е доста сериозен пропуск и за печелившата и за губещата страна. Патроните не са толкова опасни, колкото може да бъдат всички болести, които върлуват в различния климат. Танкът е идеалното решение, защото е брониран, въоръжен и опасен. Екипажът най-често оглушавал, а преди употребата на радио, командите идвали с гълъби. Първият танк дошъл от Великобритания, а французите копирали идеята и задвижили своята машина с двигател на Renault. Германците никога не построяват собствен танк до края на войната!
2. Огнехвъргачката
Абсолютно нехуманно оръжие, което може да причини достатъчно щети. Византийците и китайците често използвали пламъка, за да разпръснат своите врагове, но модерната огнехвъргачка се ражда през 1901-ва година, а през 1911-а е във въоръжение. Била перфектна за изчистване на окопите, а и стерилизирала всичко. Малко след използването й, врагът често напускал окопите, но оставял достатъчно боеприпаси, които да се взривят след нагряването. Чудото е използвано често, защото не нарушавало целостта на бункера, а само освобождавало пространство за следващите наематели. Първите живи факли са се появили през 1915-а година, когато е използвана срещу хора!
3. Отровен газ
По-късно става истинска страст на Хитлер, но това е друга история. Обгазяването започва на 31 януари 1915-та година. Германците го пускат срещу руските позиции при битката за Болимов. Нямало много жертви, защото ниските температури попречили на снарядите да освободят отровата (xylyl bromide). Французите нямали толкова голям късмет през април, 1915-та година, когато отровата била сменена с хлориден газ. Врагът напуснал бързо окопите, но резултатите били доста смъртоносни. След време, врагът се връща, за да отвърне на удара. След това се използват и противогазите, които се раждат по същото време.
4. Трасиращите куршуми
Преди да се появи нощното виждане, битките не са били толкова успешни в тъмното. Една от причините е, че трудно ще видиш къде, по какво или кого стреляш. Англичаните започват да използват трасиращи куршуми, които вършат идеална работа за тъмните атаки. Куршумите имали запалимо вещество, което оставяло моментна диря в тъмнината. Първите опити през 1915 година не били толкова успешни, но на следващата година се използвало ново вещество, което оставяло светло зелена диря и угасвало, когато се забие в тялото на противника. Трасиращите куршуми били прекрасни за свалянето на немските цепелини, които често били пълни с леки и леснозапалими газове!
5. Самолетните атаки
Чувал си историята за Червения Барон, великите въздушни битки, които се водили до смърт и още много други. Англичаните често обичат да се преструват на въздушни асове, но истината е, че първото въздушно действие дошло от страна на американците. Те отчаяно имали нужда да въоръжат самолета с картечници. Да отбележим, че първата българска бомбардировка е наша заслуга! Обратно на темата, янките завързвали картечницата за самолета и поставяли още един човек, който да обстрелва вражеските позиции. Първо е било страшно неудобно, а след това е трудно на пилота за управление. Имало и самолети, които носели огневата си мощ над пилота. Така било сигурно, че няма да се нарани пропелера, но самите пилоте имали трудности с прицелването. Тогава идва и идеята на шведския учен Франц Шнайдер, който разработва прекъсващия огън. Идеята е, че оръжието не стреля, когато пропелерът е пред дулото. Целият процес се случва за стотни от секундата и е доста трудно да го забележиш. Антъни Фокер завършва целия процес и го поставя на въоръжение. Франц ще съди датчанина по-късно за кражба на идеята. Тази иновация стига до всички, но преди това има компании, които поставяли картечниците, без да ги синхронизират с пропелера. Статистиката доказва, че шансът да го засегнеш е минимален, но не и невъзможен.
6. Дълбочинните бомби
Изработени от Английската Кралска Флота. Подводната война е основна сила на немските мореплаватели. Германските подводници доказали своята ефикасност и по време на войната са потопили достатъчно кораби, с които да създадат големи щети. Първата подводница, която е потопена от такава бомба е U-68 през 1916-та година. После ще можеш да гледаш и филма.
7. Самолетоносачът
HMS Hibernia е първият кораб, който позволява на самолет да излети от палубата му. Въпреки това не е точно самолетоносач, защото самолетите не можели да се върнат на него. Неговият наследник, HMS Furious е имал достатъчно дълга писта за излитане и приземяване. Към това са добавени и две огромни 18-инчови оръдия, които трябвало да защитават кораба от разстояние, но инженерите ги премахват, защото се притесняват, че при стрелба ще обърнат кораба. Самолетите, които не излитат се нареждат в хангари под пистата.