А Барса шампион але-але!

Отборът на Барселона е новият стар шампион на Испания, след като два кръга преди края е недостижим и стъпва на върха за 21-ви път. Каталунският тим направи 1:1 при гостуването си на Леванте и изкова шест точки аванс пред Реал Мадрид. Дори точковата преднина да бъде заличена до края предимството в директните двубои ще остави "лос кулес" на първата позиция. Сейду Кейта вкара в 28-ата минута днес, а Фелипе Кайседо (41) изравни. Мачът беше доста скучен, а ремито устройва и двата тима.

Ерик Абидал започна като титуляр, напълно възстановен след операцията. Сейду Кейта и Ибрахим Афелай замениха в стартовия състав обичайните Андрес Иниеста и Педро Родригес. Хавиер Масчерано за пореден път застана в центъра на защитата. Домакините разчитаха в предни позиции на мощния Фелипе Кайседо. Франсиско Муньос - Шиско и Валдо подкрепяха акциите на еквадореца.

Традиционно "блаугранас", облечени днес в резервните си зелени екипи, овладяха топката и разиграваха спокойно. Във втората минута Афелай, който започна мача по лявото крило, настъпи топката при добро влизане в наказателното поле. Валенсианци за първи път минаха центъра с топка в краката в седмата минута.

Липсваха головите опасности пред Густаво Мунуа и това даде кураж на Леванте. В 11-ата Валдо не можа да засече добре центриране отляво. Шест по-късно Фелипе Кайседо напредно отдясно, подаде, но Шиско стреля покрай вратата. В 21-вата бившият барселонист Шавиер Торес също шутира, но извън рамките.

В 28-ата минута момчетата на Пеп реализираха при първото си положение. Чавиер Ернандес центрира и Кейта с глава от 12 метра вкара топката в мрежата - 0:1. И след гола продължиха да играят бавно и разколебано каталунците. В 31-вата Валдо се оказа с топка в крака много близо до голлинията, но не действа хладнокръвно.

В 41-вата минута Леванте изравни след груба грешка на Виктор Валдес. Жерард Пике върна неуверено към стража, който от своя страна вместо да улови поведе с бедро и позволи на Кайседо да отбележи - 1:1. В 44-ата Лео Меси шутира технично от фаул покрай гредата, а секунди преди почивката Кайседо загуби равновесие при нова грешка на каталунската защита.

Барселонци започнаха по-настъпателно второто полувреме. В 53-ата минута прехвърлилият се отдясно Афелай шутира мощно, но покрай гредата. В 58-ата Меси за първи път успя да пробие блока от футболисти и го направи с феноменално изпълнение. Завършващият му нисък шут обаче се отби от гредата. След 14 минути Лео отново надигра своите пазачи, но изстрелът му облиза гредата.

До края на срещата двата тима играха много вяло, търсейки убиване на темпото. Ремито направи Барселона шампион, а момчетата на Луис Гарсия взеха ценна точка в битката за оцеляване.