Барса на финал срещу Сантос

Европейският крал Барселона се класира за финала на Световното клубно първенство след убедително 4:0 над азиатския първенец Ал Сад в 1/2-финален сблъсък. Победата на каталунците беше помрачена от тежката контузия на Давид Вийя, който получи фрактура на тибията в 36-ата минута и най-вероятно няма да играе до края на сезона. Ел Гуахе е под сериозна въпросителна и за Евро 2012. Головете днес вкараха изнедващи футболисти - Адриано Корея (25 и 43), Сейду Кейта (64) и Максуел (80). В неделя по обяд "синьо-червените" ще играят финал срещу южноамериканския шампион Сантос, а победителят ще е новият световен клубен първенец.

Джосеп Гуардиола заложи на система 3-4-3 с Карлес Пуйол, Хавиер Масчерано и Ерик Абидал в защита. Чави Ернандес и Жерард Пике останаха на пейката. Сейду Кейта застана опорен халф, а Адриано Корея, Тиаго Алкантара и Андрес Иниеста оформиха полузащитата. Лионел Меси, Давид Вийя и Педро Родригес бяха избраните в нападение.

С началото на срещата "блаугранас" се пренесоха трайно в половината на съперника. Катарците се подредиха близо до вратаря си, почти не играеха с топката, а и не се опитваха да пресират. Първите опити на Меси, Вийя и Иниеста бяха блокирани.

В 16-ата минута Педро отляво центрира много добре фалцово, но Вийя не можа да засече с глава. В 18-ата подарък от защитата даде възможност на Ел Гуахе Вийя да шутира диагонално от въздуха, но вратарят Мохамед улови. В 21-вата Тиаго елегантно изведе Меси отляво, но Вийя отново не можа да завърши голово атаката.

В 25-ата минута барселонци вкараха след детинска грешка в защита. Педро центрира отляво, Надир Белхадж върна от метър на вратаря, стражът се поколеба дали да улови и изрита топката в крака на Адриано, след което тя попадна в мрежата - 0:1 след странно попадение без положение. В 36-ата минута Вийя се контузи, след като беше натиснат от отбраната след скоростно нахлуване. Лошо се огъна кракът на астурианецът и минути се потвърди новината за фрактура на тибията на левия крак. На неговата позиция влезе Алексис Санчес.

В 43-тата изненадващо Адриано вкара и второ попадение. Тиаго намери със скрито подаване бразилеца и той с нисък диагонален шут от 17 метра отбеляза не и без помощта на вратаря. Свестните атаки на катарците дойдоха в заключителните секунди на полувремето. Първо Кейта се устреми сам към наказателното поле, но беше застигнат и шутът му мина над гредата, а след това Мамаду Нианг надбяга Пуйол и беше спрян непозволено на пеналта.

В началото на второто полувреме дойдоха лошите новини за Давид Вийя. В 55-ата фалцов удар на Лео Меси премина до гредата. В 64-ата аржентинецът изведе Сейду Кейта, който технично насочи по диагонала за 0:3. В 66-ата Лео преодоля вратаря, топката се вдигна и Меси опита мигновен шут със задна ножица под ъгъл на празна врата, но без успех.

До края мачът се доиграваше, като каталунците владееха тотално. В 80-ата нов неочакван герой отбеляза за Барса: резервата Максуел мушна топката между краката на вратаря, който се хвърли неадекватно - 0:4.

В заключителните минути и Карлес Пуйол, и Хавиер Масчерано пострадаха от грубата игра на катарците. Двубоят ще се запомни с тежката контузия на Вийя. Барса е на крачка от втората си купа от Световното клубно първенство.

Финалът е в неделя от 12,30 часа наше време в Йокохама.

Ал Сад: Мохамед, Белхадж, Лий, Уисам, Касола, Нианг, Кейта, Ибрахим, Халфан, Талал (65 - Ал Язиди), Кони;
Барса: Валдес; Адриано, Масчерано, Пуйол, Абидал (66 - Максуел); Иниеста, Тиаго, Кейта; Педро, Меси, Вийя (39 - Алексис (70 - Куенка));
Съдия: Жоал Агилар (Салвадор)
Стадион: International DStadium Yokohama