Барса смачка Арсенал

Барселона изхвърли Арсенал от Шампионската лига след 3:1 в мач реванш от 1/8 - финалите, игран на "Камп Ноу". Така с общ резултат 4:3 каталунците се класираха сред най-добрите осем на Европа. Лионел Меси (45 и 71-дузпа) и Чави (69) донесоха успеха на иберийците. Серхио Бускетс си отбеляза автогол (53). Робин ван Перси получи втори жълт картон за разкарване на топката в 56-ата минута при резултат 1:1.

Серхио Бускетс и Ерик Абидал оформиха тандем в центъра на "синьо-червената" защита. Хавиер Маскерано беше опорен халф и покриваше мястото на Серхи при включване на каталунеца. Лионел Меси, Педро Родригес и Давид Вийя бяха очакваното трио в атака. Арсен Венгер заложи на бързовъзстановения Робин ван Перси в нападение, подкрепян от Франсеск Фабрегас, Самир Насри и Томаш Росицки.

Срещата започна спокойно с типичното териториално превъзходство за каталунския тим. В четвъртата минута Чави даде първия си извеждащ пас, но Педро не овладя. В 13-ата Меси беше блокиран в наказателното поле на "топчиите" след няколко финта. В 16-ата минута Даниел Алвеш стреля отдалеч, а вратарят Шчесни получи нелепа контузия и беше заменен от Мануел Алмуния.

"Артилеристите" играеха изключително защитно и не оставяха празни пространства за домакините. Много рядко момчетата на Арсен Венгер играеха с топката, но чудесно опазваха нападателите на съперника.

В 32-рата минута Лео Меси беше сритан на пеналта, но съдията Масимо Бусака скандално подмина положението. В 36-ата опит за центриране на Адриано Корея отляво се отби шумно от страничната греда.

В третата добавена минута на първата част лондонската крепост падна. Андрес Иниеста увлече няколко защитници и хитро изведе Лионел Меси. Аржентинският магьосник много технично си копна топката над Алмуния, след което от волле прониза мрежата - 1:0.

В 53-ата минута Барса получи гол без положение пред Виктор Валдес. При корнер трима футболисти на "синьо-червените" скочиха за топката и Бускетс с глава отбеляза в собствената мрежа. Секунди по-късно Вийя се засуети на метри пред гола.

В 56-ата минута Робин ван Перси направи втора глупост в срещата и справедливо беше изгонен. След като през първото полувреме игра неспортсменски срещу Алвеш, сега холандецът разкара умишлено топката, убеден, че съдията няма да се престраши да го изгони.

Последва канонада пред вратата на островитяните. В 58-ата Вийя беше затворен пред малкото наказателно поле. В 60-ата Дани Алвеш стреля много над вратата при нова голова акция. Лео Меси чудесно изведе Давид Вийя в 67-ата минута, но астурианецът за сетен път беше спрян от Алмуния.

В 69-ата минута Барса изравни общия резултат с гол за 2:1. Андрес Иниеста изостри акция, Вийя чукна към Чави и капитанът днес хладнокръвно реализира. Малко повече от минута по-късно Педро беше спънат в наказателното поле и Лео Меси показа железни нерви при дузпата - 3:1.

В 78-ата минута Арсен Венгер схематично тръгна в атака, изваждайки капитана си Фабрегас за сметка на снажния нападател Никлас Бендтнер. Датският футболист имаше своя "златен" шанс в 87-ата минута. Адриано Корея сбърка и срещу Валдес Бендтнер не съумя да стреля при натиска и на игралия на ниво днес Хавиер Маскерано.

Многото пропилени положения пред вратата на Алмуния можеха да струват скъпо на барселонци, но в крайна сметка "Камп Ноу" се зарадва на последния съдийски сигнал.

Барселона впечатли с игра, но аристократичното поведение постави под въпрос класирането им напред. "Топчиите" за втора поредна година приключиха на колене пред каталунците. "Синьо-червените" продължават да са големият кошмар на Арсен Венгер.

Лионел Меси вкара своя 45-и гол през сезона и осми в Шампионската лига. С новите си два гола Ла Пулга вече е едноличен лидер при реализаторите в европейския клубен турнир.