Меси отново герой!

Отборът на Барселона спечели с резултатното 5:3 у дома над Гранада в среща от междинния 29-и кръг в Примера. Лионел Меси наниза хеттрик (17, 67 и 86) и вече еднолично е голмайстор номер едно в историята на каталунския клуб. Аржентинецът има в актива си 234 попадения с две повече от досегашния рекордьор Сесар Родригес. Другите попадение за "синьо-червените" вкараха Чави Ернандес (4) и Кристиан Тейо (82). За андалусците се разписаха Диего Майнс (55) и Гилерме Сикейра (62 и 89-дузпи). Даниел Алвеш получи червен картони за двете дузпи. Временно "лос кулес" се доближиха на пет точки от Реал Мадрид, който утре гостува на Виляреал.

Джосеп Гуардиола подреди 4-3-3, като сред титулярите се завърна Алексис Санчес, а по лявото крило започна Исаак Куенка. Тиаго Алкантара и Сейду Кейта заеха места в средата на терена. Гостите от "Лос Карменес" подредиха 4-2-3-1 с изнесен нападател Одион Игало.

Не се забави първият гол и падна още в четвъртата минута. Куенка центрира отляво, Меси свали на дузпата и там Чави Ернандес с волле опъна мрежата. Това беше рекордно девето попадение на "шестицата" в Примера този сезон. Първият шанс за Меси се отвори в 11-ата минута: Алексис подаде на дъгата, а мощният опит на Лео беше париран от Жулио Сезар.

В 17-ата стражът на андалусци беше безпомощен срещу майсторството на Бълхата. Куенка центрира отляво, Франко Хара отклони и Меси на втората греда с мигновен шут от въздуха зарадва трибуните - 2:0. Топката се удари в далечната греда и премина голлинията. Това беше попадение номер 232 на аржентинеца за Барса, с което изравни митичния Сесар Родригес.

В 24-тата Алексис си отвоюва позиция за стрелба на дъгата, но силният му удар мина на метър по-високо от нужното. Минута по-късно чилиецът беше явно спънат от Борха Гомес, но съдията Тейшейра Витинес не посочи дузпата. Младият Куенка игра много силно през първото полувреме и блесна с хубави подавания, като в 29-ата малко не стигна на Алексис да засече негов пас. Над всички в тези минути обаче беше Лео, който блестеше най-вече с майсторски подавания.

Тимът на Абел Ресино имаше едно-две добри положения. Така в 40-ата минута Даниел Бенитес центрира остро, каталунските централни бранители не се разбраха, но никой не сложи крак. Като цяло през първата част "лос кулес" представиха моноспектакъл.

На почивката Пеп замени Адриано Корея (който напусна с болки) и пусна Хавиер Масчерано. Аржентинецът влезе в центъра на отбраната, а капитанът Карлес Пуйол мина на левия бек. В 53-тата Куенка създаде поредна опасност, но сам от девет метра Меси не насочи добре.

В 55-ата Гранада стигна до гол: Диего Майнс отбеляза с глава след центриране от фаул. В 61-вата бързакът Даниел Бенитес загърби Даниел Алвеш и бразилецът го събори за дузпа. Левият бек Гилерме Сикейра накара "Камп Ноу" да изтръпне, вкарвайки за 2:2.

Само пет минути по-късно геният на Меси заслужи аплодисменти. Южноамериканецът получи пас при спорно положение за засада и марково и много елегантно копна над вратаря, ставайки едноличен голмайстор номер едно в историята на ФК Барселона - 3:2.

В 72-рата в игра за "блаугранас" се появиха Кристиано Тейо и Андрес Иниеста. Само четири минути по-късно младото бързоного крило се измъкна, задмина вратаря, но не можа да насочи в мрежата, избягвайки встрани. В 82-рата Андрес Иниеста изведе Меси, Лео стреля от малък ъгъл, Жулио Сезар боксира, а Тейо с прецизна добавка от 12 метра насочи в мрежата за успокоителното 4:2.

В 86-ата "десетката" на барселонци оформи своя хеттрик. След пас на Алвеш Лео финтира вратаря и технично насочи в горния далечен ъгъл. Остана време и за още една дузпа в полза на Гранада. След центриране на Бенитес Алвеш игра с ръка. Последва изгонване на бразилеца и виртуозно изпълнена дузпа от Сикейра за крайното 5:3.

Всички прожектори тази вечер обаче бяха насочени към Крал Лео, който подобри и личния си голов рекорд. Вече има 54 попадения за Барса от началото на сезона в едва 45 срещи. Предното му върхово постижение беше от миналия сезон - 53. Ла Пулга задмина и Кристиано Роналдо в битката за "Пичичи", след като събра 34 гола в Примера и има с два повече от голмайстора на Европа за миналия сезон.