Меси пак е герой!

Барселона изтръгна много трудна победа с 2:1 при гостуването си на Атлетико Мадрид в дербито на кръга в Примера дивисион и отново скъси изоставането си от Реал Мадрид на 10 точки. Каталунците игараха доста под възможностите си и стигнаха до успеха благодарение на миг гениалност в изпълнение на Лионел Меси. Аржентинецът не направи нищо съществено през по-голямата част от двубоя, но в 81-ата минута от фаул изненада Тибо Куртоа и опъна мрежата. Меси подходи изключително хитро и стреля, докато домакините построяваха стената.

Загубата бе първа за Атлетико под ръководството на Диего Симеоне. До момента "дюшекчиите" имаха 7 двубоя без поражение в Примера, а единственият им допуснат гол беше срещу Лацио в Лига Европа. Сега отборът е в серия от 4 мача без победа в първенството, но изостава само на 3 точки от зона "Шампионска лига". Барса пък разочарова с представянето си и стигна до победата по начин, който много напомни на успехите като гост на Реал Мадрид - с максимални усилия, немалко късмет и попадение в заключителните минути.

Симеоне започна с очакван състав. На върха на атаката беше колумбийският стрелец Радамел Фалкао, а по фланговете действаха Адриан Лопес и Арда Туран. Младият Коке пък бе поставен в центъра на терена, на мястото на контузения Диего.

Изненадващ бе изборът на Джосеп Гуардиола да остави сред резервите Жерард Пике. Вместо испанския национал, на Карлес Пуйол в сърцето на отбраната партнираше Хавиер Масчерано. Тройката халфове бяха Чави Ернандес, Андрес Иниеста и Серхио Бускетс, а нападението оформиха Лионел Меси, Алексис Санчес и Сес Фабрегас.

Мотивацията за открит и динамичен футбол беше налице и в двата тима, а първите минути показаха, че Атлетико не се притеснява да се надиграва с шампионите. Мадридчани се стремяха да пресират съперника още в неговата половина, което е една от забележителните черти в стила на отбора след идването на Симеоне. За Барселона затруднение се оказа и тежкият терен, но каталунците бързо се приспособиха към условията и започнаха да редят атаки с познатите си многобройни подавания.

Първата голова възможност бе за Барса, но ударът на Чави мина на сантиметри от вратата. Малко след това Виктор Валдес изпусна топката след центриране на Фелипе Луиш, но имаше късмет Ерик Абидал пръв да достигне до топката и да я изчисти. В 8-ата минута Меси напредна, влезе в наказателното поле след подаване на Алексис Санчес и преодоля Тибо Куртоа, но реферът Перес Ласа видя, че аржентинецът си поведе топката с ръка и му показа жълт картон. Официалното предупреждение беше пето за Меси и той ще пропусне домакинството на Спортинг Хихон в следващия кръг.

В средата на полувремето Барса трайно се настани в половината на "дюшекчиите" и за тима на Диего Симеоне остана да разчита на светкавични контри, с които да изненада противниковата отбрана. Подобни възможности не липсваха, но мадридчани нито веднъж не ги изиграха по най-добрия начин. Най-хубавата комбинация на "червено-белите" дойде в 32-ата минута, когато Коке хитро пусна към набралия скорост Фалкао, но Валдеs внимаваше и изпревари голмайстора на Атлетико. Преди това шанс за попадение имаше и Чави, но Куртоа изби изстрела му от фаул.

Превъзходството на Барселона ставаше все по-отчетливо, макар головите положения да бяха малко. В 36-ата минута обаче перфектна комбинация между Меси, Фабрегас и Дани Алвеш матира защитата на домакините. Меси замахна, че ще шутира и подаде към Фабрегас, който веднага центрира по земя към непокрития Алвеш и бразилецът откри резултата. Атлетико се опита да отговори веднага, но отново Валдес беше по-бърз от Фалкао и попречи на колумбиеца да изравни. В добавеното време на първата част Фабрегас фаулира грубо Хуанфран, за което получи само жълт картон.

С оглед развоя на мача и факта, че през седмицата Барса почиваше, докато Атлетико игра срещу Лацио за Лига Европа, логично бе да се очаква, че каталунците ще довършат своя съперник. Не се получи нищо подобно. Мадридчани бързо успяха да изравнят с попадение на Фалкао - негово 15-о за сезона. "Деветката" на домакините се разписа след центриране от корнер и лоша намеса на Бускетс. Халфът на Барселона отклони така, че я направи твърде удобна за Фалкао и той на мига разстреля Валдес - 1:1.

Попадението вдъхнови "дюшекчиите", а неточностите в играта на Барса зачестиха. В 59-ата минута Фалкао изскочи сам срещу Валдес, но страничният рефер вдигна флага за засада, макар че такава нямаше. По-късно при сходна ситуация домакините още веднъж бяха ощетени, като този път опасно устремил се към вратата на гостите бе Адриан.

В тези минути Меси беше напълно незабележим и Барса отстъпи инициативата. Аржентинецът се размина с гола при една от малкото добри атаки на каталунците след почивката. Алвеш центрира, Лео се размина с топката, а Алексис Санчес с глава я прати в аут. Последва бързо разиграване на Атлетико и само великолепната реакция на Валдес попречи на Фалкао за втори път да го преодолее.

С напредване на времето играчите и на двата тима се изнервиха, а реферът Перес Ласа вдигна общо 12 жълти картона - 7 за Атлетико и 5 за Барса.
В 77-ата минута топката се озова във вратата на домакините, но преди това Алексис Санчес си помогна с ръка и заслужено бе декориран в жълто. Малко по-късно дойде и преломният момент. Резервата Педро Родригес бе спънат пред ъгъла на наказателното поле. Футболистите на Атлетико построяваха стената пред Куртоа, но Меси стреля по-рано от очакваното и закъснялата реакция на белгийския страж не помогна - гол за Барса само десетина минути преди края на двубоя.
Домакините не се предадоха. Хуанфран шутира от малък ъгъл, но Валдес спаси. Преди това Бускетс игра с ръка в пеналта, но реферът остана безмълвен. Стражът на Барселона се оказа непробиваем и в последната от добавените три минути, когато бомбен удар на Габи Фернандес летеше към вратата, но Валдес изби и трите точки отпътуваха към каталунската столица.