Неочакваните шампиони

Футболът е една от онези игри, които остават неясни до последния момент. Гледаш цели 90 минути и на финала коженото кълбо се търкулва в грешната врата, а ти вадиш пушката и започваш да пълниш телевизора с барут! Предполагаме, че същото се е случвало и с много други хора по света, които се надяват, че след мача ще бъдат горди от отбора и родината, в която живеят! Ще ти покажем статистиката с най-неочакваните победители през последните първенства, за да докажем, че футболът е игра за всеки и никога няма сигурен победител!

Гърция срещу Португалия - 2004 година

Португалците се бяха подготвили за титла и успяха да стигнат до финала на първенството. Надяваха се, че на собствена територия ще успеят да сбъднат мечтата, но за жалост срещнаха гърците, които знаеха, че сега им се е паднало да се доказват, а после да им мрънкат за кризата! Гръцката защита беше почти като спартанска, а атаките им бяха доста внезапни и изненадващи. Гърците нанесоха фаталния удар и хукнаха към баровете, където щяха да пият фрапета до края на вечерта!

Ливърпул срещу Милан - 2005 година

Краят на първото полувреме завършва позорно за англичаните, които не могат да се усмихнат на треньора си. Повечето зрители напускат стадиона и късат тениски на бившите червени дяволи. Във втората част от играта започнаха истинските чудеса. Рафаел Бенитес е раздавал суперсили на играчите и те връщат головете във вратата на Милан. Всичко приключва с дузпи и купа за Ливърпул. Италианците още страдат за този трофей, но загубата е факт!

Ман. Юнайтед срещу Байерн Мюнхен - 1999 година

Това е един от онези мачове, в които има един гол, а са изминали само 84 минути. Всички знаеха, че играта е приключила, но Фърги сложи нова дъвка в устата и работата станА страшна! Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер имаха последната дума от този мач. Те пълнят кошницата на немците в 91-та и 93-тата минута, за да оставят германците с пръст в устата!

Англия срещу Германия - 1966 година

Играта върви с пълна сила и резултатът е 2 на 2! Интригата е много жестока и нито един от отборите не отстъпва. Тогава англичаните правят чудото и отбелязват следващия гол! Резултатът става 3 на 2 за англичаните, а много немски фенове твърдят, че топката не минава линията на вратата! Следва още един гол във вратата на германските национали, с който се затварят устите на всички футболни критици!

Дания срещу Германия - 1992 година

Отборът на Дания не успява да се класира до европейското първенство, но все пак участва. Причината е за това, че Югославия е във война и се оттегля от първенството. Дания заема мястото и успява да излезе от смъртоносната хватка на групите. На полуфинала срещу Холандия, съдията свири дузпа в полза на датчаните и те се изправят срещу Германия. Необходими са 90 минути и два гола, които да запишат отборът на Дания като един от най-епичните! Отбор, който не може да се квалифицира за първенство да стане шампион, как е?

Челси срещу Байерн Мюнхен - 2012 година

Хвърляхме боб, леща, патладжани и всякаква друга култура, но не разбрахме как се случи това футболно чудо. Всички английски фенове твърдят, че това е разплатата за съдийството в полза на испанския футбол в шампионската лига. Ди Матео застана на горещия стол и всички отписаха Челси от финал. Байерн доказаха твърдението на футболната аудитория в 83-тата минута. Нищо не свършва докато Дидие не направи футболно чудо с глава! Следва 1 на 1 и купа, която ще се решава на дузпи. Дрогба зад топката шут, гейм, сет, мач и купа за англичаните!

Уругвай срещи Бразилия - 1950 година

Преди много години в една далечна галактика, когато Европа си мечтаеше за футбола на Южна Америка. Представи си битката между Давид и Голиат. Бразилците печелят предишните два мача с резултат 7-1 и 6-1. Публиката очаква разстрелът на уругвайските национали, но те не са готови да се предават преди последния съдийски сигнал! Финалният резултат след мерене на играта 2-1 за Уругвай!

Уимбълдън срещу Ливърпул - 1988 година

Уимбълдин никога не е печелил трофей през футболното си съществуване. Това е била основната длъжност на Ливърпул, които са минавали през всичко, което е ритало топка! Никой не е обръщал внимание на отбора, който идва от дъното на финал. Дейв Бесант е първият вратар, който спасява дузпа в историята на финал на FA Cup. Голът на Питър Бардсли се отменя, но Лаури Санчез успява да вдигне публиката на крака в 37-та минута от мача и след още 53 минути печели първата титла на Уимбълдън!

Чикаго срещу Д.С. Юнайтед - 1998 година

Янките също играят футбол, но често объркват формата на  игрите. Чикаго имат тежката задача да се изправят срещу отбор, който печели първенството през предишните две години. Треньорът заплашва чикагците, че няма да им купи чорапи, докато не вземат купа и резултатът не закъснява! В 90-тата минута таблото показва резултат 2-0 за Чикаго!

Бирмингам срещу Арсенал - 2011 година

Арсенал прегазва отбора на Бирмингам два пъти във Висшата лига и тези загуби отписват всякакви шансове на Бирмингам в Карлинг Къп. Губещите имат стари сметки за изчистване и се срещат с артилеристите на финала! Зигич се разписва в 28-та минута, а ответният удар идва с шут след 11 минути, а авторът е Робин Ван Перси! Обафеми Мартинс става от резервната скамейка, за да сложи край на интригата в допълнителното време! Арсенал си отива с ръце в джобовете и забравя, че някога е играл в този турнир!

Западна Германия срещу Унгария - 1954 година

Мачът носи името "Das Wunder von Bern" и се помни като едно от футболните чудеса на Германия! Всичко става само за 8 минути. Ференс Пушкаш открива головия парад и се чувства много уверен, защото в предишна игра са минали през германците с 8-3! Точно това обърква плановете им, когато стартовата 11-ка е променена и немската машина успява да върне интригата с два гола, което води резултата до 2-2. В последните шест минути от футболната интрига, топката се появява в краката на Хелмут Ран, които слагат край на непобедимия поход на унгарците. Съдията свири край на мача и всичко приключва с резултат 3-2 за чудото на Берлин!

Милан срещу Барселона - 1994 година

Италианците палят свещи цяла седмица преди мача, за да са сигурни, че Милан ще се справи срещу могъщия Барселона. Испанцита са успели да спечелят първенството в Испания и са печелили Шампионска лига преди две години. Италианците излизат с огромни дупки в бронята си като Марко Ван Бастен. Джанлуиджи Лентини, Франко Барези, Жан Пиер Папен и Браян Лаудруп. Никой не е очаквал да успеят да се справят с испанската сила, но крайният резултат е 4-0 за италианските машини!

Ливърпул срещу Алавес - 2001 година

Вярно е, че финалът не беше толкова силен, но историята на Ливърпул до там е доста уникална. Англичаните се изправят срещу Олимпиакос, Рома, Порто и Барселона, преди да застанат на финал. Четири фатални игри, в които е достатъчно едно грешно движение!

Реал Сарагоса срещу Реал Мадрид - 2004 година

Копа Дел Рей е един от кървавите испански турнири, където не се играе с "автобус" в наказателното! Сарагоса е на далечното 12-то място в лигата, което е една от основните грешки за Реал Мадрид. Белият балет разполага със звезди като Роберто Карлош, Дейвид Бекъм, Зинедин Зидан и Раул. Сарагоса играят като истински герои и държат публиката в напрежение цели 90 минути за 2-2. В 112 минута се слага край на мъките на Реал Мадрид, а фаталният шут е с автор Лучано Галети! Мачът завършва с 14 жълти картона и 2 червени.

Парма срещу Ювентус - 2002 година

Парма се сбогува с два от най-добрите си играчи - Джанлуиджи Буфон и Лилиан Тюрам. Двамата отиват в Ювентус и участват в един от най-размазващите походи в Серия А! На финала за купата на Италия се очаква същата картинка. Ювентус водят в първото полувреме с 2-1. Парма връщат интригата с гол във второто и стават победители. Финалният резултат е 2-2, но Парма печелят с повече голове на чужд терен. Буфон не влиза в игра, а Тюрам сяда на пейката през второто полувреме!