Скоро ще играем в Световната лига

България е на крачка от класиране на полуфинал в Световната лига, след като възпитаниците на Найден Найденов победиха Германия с  3:1 (26:28, 25:19, 29:27, 25:19) в първата си среща от Група "Е" на финалите в „Арена Армеец“ в София. 12 500 екзалтирани зрители подкрепяха безрезервно българските национали.

Двубоят България – Германия започна с атака на Цветан Соколов  и 1:0. Денис Калиберда изравни за 2:2. Двоен блок срещу Тодор Алексиев даде преднина на Германия с 3:2. Аут на Георг Гроцер и нова равенство 3:3. Тодор Алексиев заби по диагонала за 4:4. Атака на Георги Гроцер по правата донесе 6:5 за Германия. Последва двоен германски блок – 7:5. Цветан Соколов намали до 6:7 с атака по правата. Георги Братоев направи фантастичен единичен блок на Гроцер – 7:7. Последва ас на Виктор Йосифов и 8:7 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов направи 9:9. Последва ас на Георги Братоев 10:9. Теодор Тодоров заби технично през центъра за 11:9. Германия поведе с 12:11 след атака на Маркус Бьоме. Атака в аут на Маркус Поп и 12:12. Цветан Соколов заби мощно за 13:12. Витал Хайнен взе прекъсване. Гроцер би сервис в аут и България поведе с 14:13. Последва грешка в атаката на Германия – 15:13. Атака в аут на Тодор Алексиев възстанови равенството 15:15. Виктор Йосифов пусна една много трудна топка и България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Нов единичен блок на Георги Братоев срещу атака на Денис Калиберда – 17:15. Нова атака на Виктор Йосифов излезе в аут – 17:17. Маркус Бьоме би сервис в аут – 18:17. Двойната българска блокада спря атака на Йохен Шьоопс 19:17. Цветан Соколов заби много трудна топка по диагонала – 20:18. Мрежа на Калиберда направи резултата 21:19. Цветат Соколов заби в аут и резултатът бе изравнен 21:21. Найден Найденов взе прекъсване. Германия поведе с 22:21. Цветан Соколов изравни до 22:22 с атака през разкъсания германски блок. Маркус Бьоме отново изведе Германия напред – 23:22. Тодор Алексиев изравни 23:23. Последва контраатака на Цветан Соколов след серевис на Теодро Тодоров 24:23. Йохен Шьоопс изравни с пусната топка над тройна блокада 24:24. Тодор Алексиев направи 25:24. Витал Хайнен взе второто си прекъсване в гейма. Цветан Соколов би сервис в аут – 25:25. Макс Гюнтьор спря атака на Тодор Алексиев 25:26. Найден Найденов и той взе второто си прекъсване. Виктор Йосифов изравни с атака през центъра. Денис Калиберда отново изведе Германия напред 27:26. Маркус Бьоме заби ас – 28:26.

Валентин Братоев и Тодор Алексиев изведоха България напред с 3:1 в началото на втората част. Теодор Тодоров направи 4:1. Маркус Поп намали до 3:5. Цветан Соколов направи 6:3 с технична игра по блока да германците. Последва единичен блок на Виктор Йосифов 7:3. Цветан Соколов изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:4. България дръпна с 11:6 след сервис в аут на Макс Гюнтьор. Витал Хайнен веднага взе прекъсване. Цветан Соколов направи 12:7 след перфектна атака срещу единичен блок. Германия съумя да намали до 11:13. Това накара Найден Найденов да вземе прекъсване. Симон Тишер би сервис в мрежата 14:11. Блокада на Бьоме и 13:14. Бьорн Андрае би сервис в аут 15:13. Единичен блок на Георги Братоев и 16:13 за България при второто техническо прекъсване. Георг Гроцер би сервис в аут и 20:16. Последва атака в аут на Себестиан Шварц 21:16. Витал Хайнен бързо взе прекъсване. Макс Гюнтьор изкара сервис а в аут 23:28. Валентин Братоев заби ас 24:18. Валентин Братоев заби и последната точка във втората част с технично пускане 25:19.

България поведе с 4:3 в началото на 3-ия гейм след два поредни блока на Теодор Тодоров и Виктор Йосифов. Тодор Алексиев направи 5:4 с техничен удар по блока. Виктор Йосифов заби остра топка за 6:4. Германия изравни при 7:7 и поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Германците поведоха с 10:7 и това принуди Найден Найденов да вземе прекъсване. Цветан Соколов заби в аут 7:11. Владо Николов се появи в игра. Последва блок на Гроцер срещу атака на Валентин Братоев. Виктор Йосифов намали на 8:12. България намали до 10:13, но Гроцер направи 14:10. Макс Гюнтьор би сервис в мрежата 11:14. Германия поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване след начален удар в аут на Николай Николов. Владо Николов намали до 14:17 с атака по диагонала. Последва ас на Тодор Алексиев 15:17. Георги Братоев направи поредния си единичен блок – 16:17. Владо Николов преодоля тройната блокада – 17:17. Витал Хайнен веднага взе прекъсване. Владо Николов отново изравни за 18:18. Ники Николов изравни до 19:19 с остра атака през центъра. Тодор Алексиев направи 20:20. Ники Николов взриви 12 500 зрители за 21:20. Тодор Алексиев направи 22:21 с атака по блока. Маркус Бьоме изравни до 22:22. Нова атака на Тодор Алексиев по диагонала и 23:22. Владо Николов би сервис в аут – 23:23. Найден Найденов взе прекъсване. Бьоме би сервис в аут и 24:23 за България. Йохен Шьопс изравни до 24:24. Владо Ниолов преодоля единичната блокада на Денис Калиберда 25:24. Макс Гюнтьор изравни при 25:25. Георги Братоев заби перфектна контра атака 26:25. Двоен германски блок спря атака на Владо Николов – 26:26. Страхотен пайп на Тодор Алексиев изведе България до 4-ти геймбол 27:26. Валентин Братоев би сервис в ат 27:27. Тодор Алексиев отново изведе България напред при 28:27. Виктор Йосифов спря с перфектен блок атака на Георг Гроцер 29:27

България поведе с 2:0 в началото на 4-ия гейм. Николай Николов направи 3:1. Носена топка на Георг Гроцер и 4:2. Тодор Алексиев прокара топката между мрежата и двойната блокада 5:2. Последва ас на Владо Николов 6:2. Владо Николов направи 7:4 с техничен удар. Тошко Алексиев изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:5 с великолепен пайп. Валентин Братоев заби остро по късия диагонал за 9:6. Владо Николов игра технично с блока за 10:7. Тошко Алексиев излъга двойни блок – 11:8. Владо Николов заби по блока за 12:9. Тодор Алексиев заби мощно за 13:9. Витал Хайнен взе прекъсване. Тодор Алексиев прокара топката между мрежата и двойната блокада 5:2. Последва ас на Владо Николов 6:2. Владо Николов направи 7:4 с техничен удар.

Тошко Алексиев изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:5 с великолепен пайп. Валентин Братоев заби остро по късия диагонал за 9:6. Владо Николов игра техничено с блока за 10:7. Тошко Алексиев излъга двойни блок – 11:8. Владо Николов заби по блока за 12:9. Тодор Алексиев заби мощно за 13:9. Витал Хайнен взе прекъсване. България поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване след перфектен блок на двойната ни блокада. Перфектна комбинация Георги Братоев – Валентин Братоев – 17:12. Блакада на Ники Николов и 18:13. Троен български блок спря атака на Йохен Шьоопс – 19:13. Контра атака на Тошко Алексиев – 20:13. Ники Николов заби перфектен единичен блок на Макс Гюнтьор 21:13. Тодор Алексиев игра умно с блокадата за 22:14. Тодор Алексиев пребори блокадата за 23:17. Георги Братоев заби 6-ти единичен блок, за да стигне България до мачбол при 24:18. Нова перфектна комбинация Георги – Валентин взриви „Арена Армеец“ с победна точка 25:19 в 4-ия гейм и 3:1 в мача.

Най-полезен за българския тим бе Тодор Алексиев с 23 точки (4 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 36% перфектно посрещане), а Цветан Соколов завърши с 14 точки (1 ас и 45% ефективност в атака), въпреки че игра само до средата на третия гейм. Отлично включване направи влезлият на негово място Владо Николов, който се отчете с 8 точки (1 ас и 50% ефективност в атака) за победата. За германците Гьор Гроцер (4 блока и 34% ефективност в атака) и Маркус Бьоме (6 блока и 69% ефективност в атака) реализираха съответно 16 и 15 точки, но и техните усилия се оказаха недостатъчни.