ЦСКА аут от Лига Европа

ЦСКА допусна изключително глупава домакинска загуба с 1:2 от Бешикташ в мач от петия кръг в груповата фаза на Лига Европа, която окончателно изхвърли червените от борбата за следващата фаза на втория по сила европейски турнир.
В антигерой за армейците се превърна по принцип най-добрият им играч Райс Мболи, който допусна две груби грешки в началото на втората част и след тях Бешикташ поведе с 2:0 с попадения на Запоточни и Холошко. В 79-ата минута Шеридън върна едно попадение, но до края на срещата ЦСКА не успя да вкара втори гол, с който да стигне поне до равенството.

За загубата на армейците повлияха и няколкото пропуски на Спас Делев и Платини в края на първата част, когато ЦСКА имаше отличен шанс да поведе в резултата.

Срещата започна с териториално надмощие на Бешикташ, а ЦСКА се прибра в своята половина и разчиташе на контраатаки. Тактиката на армейците през първото полувреме се оказа по-успешна от тази на турците и само неумението на червените нападатели да реализират лиши българския тим от заслужен гол.

Още в 16-ата минута Платини изведе чудесно Делев зад гърба на турската отбрана, но нападателят на ЦСКА се засуети и не успя да стреля от удобна позиция. В тези минути на помощ на турците се притече и единият от страничните рефери, който спря две опасни атаки на Делев, при които той излизаше очи в очи срещу турския страж, с несъществуващи засади.

Най-чистото положение за гостите през първото полувреме пък пропиля Нобре в 35-ата минута, когато с известна доза късмет топката стигна до него, но ударът му излезе покрай вратата.

Драмата за тази първа част обаче за края на полувремето. В 43-ата минута Спас Делев изскочи фронтално сам срещу вратаря на Бешикташ Гьонен, но шутът на нисичкия нападател излезе в аут. Две минути по-късно Галчев изведе отлично Платини зад гърба на гостуващата отбрана, бразилецът финтира великолепно турски защитник, но фалцовият му удар с десния крак бе с мъка избит от Гьонен и като че ли именно тук червените изгубиха двубоя срещу именития си съперник.

След почивката треньорът на армейците Милен Радуканов не промени своята тактика и българският тим отново предпочиташе бързите контраатаки - добре организирани от Маркиньос, Делев, Галчев, Янчев и Платини, пред това да напада постепенно.

Като цяло срещата се развиваше добре за ЦСКА, но всичко рухна в 59-ата минута, когато левият бек Фабрицио Грило не успя да цнтрира една елементарна топка, след която Бешикташ осъществи бърза контраатака. Италианският защитник не направи и задължителният в тази ситуация тактически фаул, което бе поправено от Тодор Янчев, но капитанът извърши нарушението доста по-близо до червената врата. С изпълнението на фаула се нагърби звездата на гостите - Гути, който центрира, Мболи и Виданов не се намесиха убедително и позволиха на Запоточни с глава да открие резултата.

Пет минути по-късно още по-груба грешка на Мболи позволи на Бешикташ да поведе с 2:0. Виданов върна топката към стража на червените, който се подхлъзна и Холошко на празна врата реализира.

Двата гола пасив принудиха Радуканов да извърши две бързи смени - на мястото на Галчев и игралия доста слабо Александър Тонев се появиха Коста Янев и Шеридън. Именно ирландецът успя да реализира почетното попадение за ЦСКА в 79-ата минута. Тогава Делев центрира от фаул, резервният страж на турците Аръкан излезе неразчетено и Шеридън с глава вкара единствения гол, отбелязан от ЦСКА като домакин през този сезон в груповата фаза на Лига Европа.

Така, с тази загуба червените останаха на последно място в групата със само три спечелени точки от пет изиграни срещи. В следващия двубой червените ще гостуват на лидера Порто, а срещата е без значение и за двата отбора.

ЦСКА - БЕШИКТАШ 1:2

0:1 Запоточни 59
0:2 Холошко 64
1:2 Шеридън 79