Великият Меси!

Отборът на Барселона пречупи с 2:0 Реал Мадрид в първи 1/2 - финален мач от Шампионската лига насред "Сантиаго Бернабеу". Лионел Меси вкара двата гола на успеха (76 и 87) и класира каталунците с крак и половина на финал в Лондон. Второто попадение беше много красиво, напомнящо за гения на Диего Марадона. За реванша "лос бланкос" останаха без Серхио Рамос и Пепе, а Жозе Моуриньо няма да е на пейката на "Камп Ноу". Моутим за сетен път игра с човек по-малко срещу Барса след спорното изгонване на Пепе в 60-ата минута с директен червен картон за остро влизане.

Капитанът Карлес Пуйол беше изборът на Пеп Гуардиола за ляв защитник. В центъра на защитата действаха Жерард Пике и Хавиер Маскерано. Сейду Кейта беше заместникът на контузения Андрес Иниеста. Лионел Меси, Педро Родригес и Давид Вийя очаквано поведоха "синьо-червената" атака.

В състава на "белите" нямаше изненада. Жозе Моуриньо подреди система 4-3-2-1 с изнесен най-напред Кристиано Роналдо. Раул Албиол и Серхио Рамос бяха в центъра на защитата. Чаби Алонсо, Ласана Диара и Пепе започнаха като титулярни опорни полузащитници. Месут Йозил и Анхел ди Мария подкрепяха CR7 в нападение.

В първите секунди на срещата домакините притиснаха гостуващия тим пред неговото наказателно поле. Много бързо обаче "лос бланкос" се отдръпнаха, сдадоха владението на топката и чакаха на контраатака. В четвъртата минута Чавиер Ернандес отправи първия удар в мача - стреля от 25 метра от въздуха, но Икер Касийяс лесно улови. Секунди по-късно Кристиано Роналдо пробва Виктор Валдес, но каталунския страж се справи безпроблемно.

В 11-ата Давид Вийя, който беше поставен от дясната страна на атаката, нахлу и стреля остро по диагонала, но топката профуча покрай гредата. В 17-ата Кристиано се развика на своите, които чакаха много прибрано, а не атакуваха защитниците на каталунците. Идеята на Жозе Моуриньо очевидно беше втурване към бранители в определени моменти и удар в тила на съперника.

В 25-ата минута Лео Меси и Чави сътвориха първата опасна комбинация. Аржентинецът изведе "шестицата" на Барса на ръба на засадата, но мигновеният шут на Чави беше спасен от Икер. В 34-тата Пепе свали една топка от фаул, но Серхио Рамос не стигна преди Валдес.

В края на полувремето двама футболисти на каталунците преиграха театрално, искайки червени картони за удари без топка. И Педро, и Серхио Бускетс нямаха основание за подобни претенции.

В самия край Виктор Валдес спаси Барселона. Кристиано шутира изненадващо от 30 метра, стражът парира трудно, а Месут Йозил беше в засада при добавката. Като цяло първото полувреме беше лишено от динамика, като момчетата на Жозе Моуриньо успешно блокираха акциите в синьо-червено. На влизане към съблекалните се получи мелле и резервният вратар на гостите Хосе Пинто получи директен червен картон, който го вади от реванша.

На почивката Жозе Моуриньо направи офанзивна смяна - извади Йозил и пусна типичен централен нападател като Емануел Адебайор. Тогоанецът поведе атаката, а Кристиано мина вдясно. Давид Вийя и Педро си смениха местата през второто полувреме и Ел Гуахе мина вляво.

В 46-ата минута Педро нахлу по дясното крило и подаде към Меси, но шутът на Лео беше блокиран от Рамос. Серхио Бускетс загуби втора топка за полувремето в 50-ата минута и създаде опасност пред Виктор Валдес. Пуйол и Пике не се разбраха и Кристиано получи топката малко встрани срещу Валдес. Португалецът предпочете да стреля от малък ъгъл и Пуйол пресече.

В 53-тата минута Серхио Рамос получи жълт картон след фаул срещу Меси. С него андалуският бранител пропуска реванша заради натрупани картони. В 60-ата минута Пепе влезе остро с бутоните напред в краката на Даниел Алвеш. Съдията Волфганг Щарк даде директен червен картон. На повторенията се видя, че няма наранявания, но влизането на Пепе беше доста остро. Така Реал Мадрид за пореден път трябваше да играе с човек по-малко срещу "блаугранас". Заради червения картон "тройката" ще пропусне и реванша. Жозе Моуриньо оспорва бурно и беше изгонен. Специалния няма да може да ръководи отбора си на "Камп Ноу".

В 66-ата минута Чаби Алонсо центрира от фаул и Кристиано стреля с глава над гредата. След 120 секунди Вийя, който направи няколко много добри пробива, нахлу отляво и стреля много опасно. Икер спаси, а Педро не можа да реагира при добавката. Марсело застъпи канареца при спряна игра, но реферът не видя положението.

В 76-ата минута "синьо-червените" изпаднаха в еуфория. Влезлият преди минути Ибрахим Афелай нахлу отдясно и центрира, а Лео Меси отблизо насочи топката в мрежата - 0:1. Нямаха сили "белите" за изравняване, като не създадоха добри положения до края.

В 87-ата минута Лео Меси вкара втори много важен гол. Аржентинецът проби феноменално, задмина Раул Албиол и търкули по диагонала за крайното 0:2. Това беше 11-о попадение на Бълхата в Шампионската лига и общо 52-ро във всички турнири. В последните секунди дебют за каталунците направи юношата серхио Роберто.

Като цяло срещата беше решена от спорния червения картон на Пепе след час игра и миговете гениалност на Лео Меси. Не е за пренебрегване и доброто включване на Афелай, който изненада "бялата" защита.

Реваншът на "Камп Ноу" е след шест дни. Реал Мадрид се нуждае от три гола, за да измести Барселона от спора за финала в Лондон.